Ruokahinnat Kiinassa supermarketissa ja kahvilassa

Mietimme jo seuraavaa Kiina-matkaa, mutta valuuttakurssi ei ole onnellinen. Kun palasimme kevään lopulla, korko laski, ja nyt se kasvaa jälleen. Siksi ruoka Kiinassa (eikä vain se) on meille halvempaa, se tulee kalliimmaksi 🙂 Ja miten laskea matkan budjetti niin epävakaaseen aikaan? Lisäksi äskettäin Kiinan pörssi laski, mutta sitä ei ole vielä esitetty valuuttakurssilla.

Okei, jos joku menee Kiinaan Hainaniin, tässä ovat hinnat RMB: ssä viitteellisiä. Tällä hetkellä 1 yuani = 9,5 ruplaa, eli kaikki voidaan kertoa hiljaa 10: llä. Viime aikoihin saakka, kerrottuna 5-6. Ja dollarin vaihtokurssi ei muutu - 6,2 juania yhdestä dollarista.

Tuotteiden hinnat Kiinassa Hainanissa

En voi sanoa mitään koko Kiinalle, koska olimme vain Hainanin saarella, emmekä suositussa Sanyan lomakohteessa, vaan pienessä Lingshuin kaupungissa, 80 km päässä lomakeskuksesta. Löysimme sieltä 3 supermarketia, hinnat niissä eivät eronneet paljon, jotain halvempaa, jotain kalliimpaa, mutta yleensä ostotarkistus ei eronnut. Näillä supermarketeilla oli useita yhteisiä piirteitä:

  • Eurooppalaisen ruoan puute: normaalia leipää ei ole, juusto vain sulanut, maito vain pitkäaikaista, suklaata vain lenkkarit ja kyyhky, voita ilmestyi kerran kuukaudessa, ei tavallisia purkitettuja / tattari / kaakao / smetana / tuorejuusto, maukkaita leivonnaisia ​​ja makeisia. Lista on epätäydellinen, tämän muistan heti.
  • Illalla et voi ostaa kalaa / lihaa ja joitain vihanneksia / hedelmiä, kaikki on järjestetty iltapäivällä.
  • Hinnat ovat markkinoilla, joten markkinoille ei ole mitään järkeä mennä.
  • Painotuotteiden hinta on ilmoitettu 0,5 kg, ei 1 kg! Hyvin epätavallinen aluksi.
  • Nimiä ja vielä enemmän pakkauksessa olevaa koostumusta ei milloinkaan kopioida englanniksi. Sinun täytyy arvata tai tietää etukäteen mikä on mitä.

Toki valikoima tulee olemaan laajempi Sanyassa, mutta hinnat ovat mielestäni samat. Eniten pidin kirsikkatomaateista, en ole koskaan elämässäni syönyt niin herkullisia tomaatteja, ja mikä tärkeintä halpoja. Nyt he haaveilevat minusta yöllä. Mutta matkan varrella tuote on kausiluonteinen, niitä ei ollut saatavilla kauan. Olen hiljaa mangoista, se on maukasta kaikkialla 🙂 Thai-keltaista ei ole tavattu, mutta oli myös muita yhtä maukkaita lajikkeita.

Buddhan muotoinen päärynä

Buddhan muotoinen päärynä

Durianit ovat erittäin kalliita

Durianit ovat erittäin kalliita

Vasen banaani, oikea mango

Vasen banaani, oikea mango

Vasemmalta oikealle - melonit, papaija, vesimelonit

Vasemmalta oikealle - melonit, papaija, vesimelonit

Mango-lajitelma

Mango-lajitelma

Dragon hedelmät

Dragon hedelmät

Omenat ovat koosta riippuvaisia, suuria jo 7-10 yuania

Omenat ovat koosta riippuvaisia, suuria jo 7-10 yuania

Super kirsikkatomaatit

Super kirsikkatomaatit

Kaikenlaisia ​​vihanneksia

Kaikenlaisia ​​vihanneksia

Peruna
Sipuli ja bataatti

Sipuli ja bataatti

En tiedä evästeiden hintaa, mutta se maistuu niin

En tiedä evästeiden hintaa, mutta se maistuu niin

Paino leipää, koko leivän kohdalla 14,4 juania

Paino leipää, koko leivän kohdalla 14,4 juania

Erityyppisten sokerien hinta

Erityyppisten sokerien hinta

Vain hyllymaito

Vain hyllymaito

Jogurtti 450 grammaa (ylähylly)

Jogurtti 450 grammaa (ylähylly)

Kermajuusto (140 g) ja voi

Kermajuusto (140 g) ja voi

Mehut on vain yksi vaihtoehto

Mehut on vain yksi vaihtoehto

Etikka pusseissa, et arvaa

Etikka pusseissa, et arvaa

1 kg herkuleshiutaleita

1 kg herkuleshiutaleita

Pakkaukset 5 kg riisiä

Pakkaukset 5 kg riisiä

Vehnäjauho, 1 kg

Vehnäjauho, 1 kg

Selittämätön purkitettu ruoka

Selittämätön purkitettu ruoka

Makeiset - jonkinlainen kemiallinen roska

Makeiset - jonkinlainen kemiallinen roska

Suklaa Snickers ja kyyhkynen

Suklaa Snickers ja kyyhkynen

Oreo-evästeet

Oreo-evästeet

Vesi 4,5 litraa maksaa jopa muutama 1,5

Vesi 4,5 litraa maksaa jopa muutama 1,5

Meillä kului 1,5 litraa, koska viisi litraa on melkein kalliimpaa

Meillä kului 1,5 litraa, koska viisi litraa on melkein kalliimpaa

Tuttu olut

Olut, jolla on tuttu nimi, jos ei erehtynyt 20 juaniin. Tavallinen 5-10 yuania.

Matot Palapelit ovat erittäin edullisia

Matot Palapelit ovat erittäin edullisia

Hinnat kahvilassa

Emme syöneet usein kahviloissa, koska he eivät olleet aivan vieressämme. Kahvila, kuten muuallakin, voidaan jakaa osiin, halvemmalla ja kalliimmalla. Ne, jotka ovat halvempia, yksinkertainen sisustus ja erittäin pieni. Muslimit pitävät niitä usein (vai kompastuiko me näin?), Ja kaikki esitetyt ruokia ovat varsin syötäviä (ja jopa maukkaita). Pidin todella puoliksi leivotuista perunoista, etenkin se meni hyvin riisin kanssa. En olisi koskaan ajatellut tällaista yhdistelmää. Periaatteessa söimme jotain nuudeleita vihanneksilla, riisiä kasviksilla, perunoita ja niiden yhdistelmiä. Jostain he ottivat nyyttejä, jostain syystä he eivät tavanneet niin usein. Kuten ymmärrän kääntäjien sanoista, söimme pääasiassa pohjoisen keittiön ruokia.

Yksinkertaisten ruokien hinnat ovat noin 15-30 juania. Katukahvilassa paistettu katkarapu maksaa 25-30 juania. Monimutkaiset ruokia, siviilikahvilojen ruokia sekä eurooppalainen ruoka olivat kalliimpia. Esimerkiksi pieni pizza 50 yuania.

Hinnat Kiinassa kahvilassa

Hinnat Kiinassa kahvilassa

Oikeassa alakulmassa on herkullisia kakkuja, kuten leivonnaisia

Oikeassa alakulmassa on herkullisia kakkuja, kuten leivonnaisia

50 yuania pizzakahvilaa ja pizzakahvilaa

50 yuania pizzakahvilaa ja pizzakahvilaa

Loppusanat Tunnejat Kiinassa, kuten muuallakin maassa, jolla on valikoima? Onko supermarketissa meille tuttua ruokaa??

logo

Leave a reply