Elinkustannukset Yhdysvalloissa

Elinkustannukset Yhdysvalloissa

Elinkustannukset Yhdysvalloissa

Amerikka on ehkä yksi mielenkiintoisimmista maista, jotka tarjoavat monipuolista lomaa - Kalliovuorten lumiset rinteet, Floridan valkoiset rannat, villi Las Vegas ja paljon muuta. Ihmiset tulevat tänne katsomaan maata, jonka he ovat nähneet miljoonan kerran elokuvateatterissa, tapaamaan maailmankuuluisuutta ja vastaanottamaan kielten harjoittelua. Mikä on Yhdysvaltain elinkustannukset turistille, joka haluaa sukeltaa tähän lajikkeeseen?

Hotellit ja hotellit

Maassa on huomattava määrä kaikenlaatuisia hotelleja - budjettihotellista ylellisimpiin ja kalliimpiin. Suurissa kaupungeissa ja rannikkoalueilla hinnat ovat vastaavasti korkeammat. Yksinkertainen vaihtoehto, kun etsit majoitusta Yhdysvalloissa, ovat hostellit tai minihotellit. Hostellin vuorokauden hinta alkaa 20 dollaria ja hotellin - 60 dollaria. Suosittu turistien ja leirintäalueiden keskuudessa, ja maassa on monia. Yöpyminen siinä on vielä halvempaa - 15–20 dollaria. USA: n kalliita hotelleja näyttää olevan luotu kuluttamaan rahaa niihin. Standard-huone voidaan vuokrata 150-200 dollarilla, niin hinnat ovat taivaankorkeita.

Ravitsemus

McDonald's ei selvästikään ole vaihtoehto, edes budjettiloman aikana. Niille, jotka eivät aio käyttää paljon rahaa ruokaan tai syödä vain hampurilaisia, on suositeltavaa ostaa ruokaa ja keittää se itse. Kahvilan suhteen Yhdysvalloissa löydät joka askeleesta kunnollisen paikan, jolla on edullinen menu. Tällaisissa laitoksissa keskimääräinen lounas kahdelle maksaa 20–40 dollaria. Hyvät ravintolat pyytävät päivälliselle 50–100 dollaria kahdelle, ja gourmet-ravintolat syövät 200–500 dollaria.

Kuljetus

Kaupunkia on helpompaa ajaa:

  1. bussilla;
  2. vuokra-autossa;
  3. taksilla.

Kuljetusvälineiden valinta riippuu siitä, kuinka paljon maan aluetta on kehitetty turistisesti. Bussit kulkevat näillä alueilla, pitkiä matkoja kaupunkiin on kuljettava siirtoilla. Sitten on helpompaa vuokrata auto. Se maksaa auton luokasta riippuen 15 dollaria. He pyytävät myös pientä talletusta sekä menoja bensiinille. 40 litraa bensiiniä maksaa noin 50 dollaria ja pysäköinti on noin 10 dollaria. Taksit Yhdysvalloissa ovat kalliita.

Viihde

Lipun kiertueelle voi ostaa 20-25 dollarilla, ja pitää hauskaa Disneylandissa - 100 dollaria. Voit nähdä kuuluisan studion "Universal Studio" 80 dollarilla. On mahdollista varata bussimatka kaupunkiin. Tällaisen kävelymatkan hinta alkaa 20 dollarista.

Keskimäärin päivä kahdelle hyvästä, mutta vaatimattomasta lomasta, tarpeeksi 100-200 dollaria. Tämä summa ei tietenkään sisällä mitään vakavia ostoja tai yksinoikeudella pidettävää viihdettä. Suunniteltaessa matkaa Yhdysvaltoihin kannattaa harkita muita kuluja ruuan ja majoituksen lisäksi.



Valokuvat

  • Elinkustannukset Yhdysvalloissa
  • Elinkustannukset Yhdysvalloissa
  • Elinkustannukset Yhdysvalloissa
logo

Leave a reply